Friday, January 25, 2008

Clark Griswold: There it is, kids, my motherland.
Rusty Griswold: Dad, Grandma's from Chicago.
Clark Griswold: Shut up, Russ.

I read this article on GreenSage - Sustainable Building for Design, but it wasn't the architecutre this issue that caught my eye, it was about food.

They showed nine familes from around the world, and showed how much they eat and more importantly, SPEND on food for a week. We're talking their whole family here.

While it's no surprise that Americans were at the top cost wise, I was surprised at the amount of fast food that particular American family ate in a week. Mostly because I try and stay away from all that processed stuff. If anything, I'd like to eat like the Italians, all bread and pasta, baby!! It was when I scrolled down to the last few families that I really amazed.

Go HERE to see the pictures.

Labels:

8 Comments:

Blogger dapotato said...

i was totally amazed by this article and love the images, too.

Friday, January 25, 2008 11:15:00 PM  
Anonymous John said...

Thanks for these Jenn. Fascinating, insightful and provocative...

Saturday, January 26, 2008 3:04:00 AM  
Blogger APlanet4Creation said...

I saw those pictures via a link on a purse blog. They are amazing! A bit sad on how little some families in the Third World countries survive on.

Saturday, January 26, 2008 7:19:00 AM  
Blogger Sizzle said...

a friend sent me the link these a while back and i was fascinated. and the american family, maybe that typical in some parts, but most of that stuff i wouldn't have purchased.

Saturday, January 26, 2008 8:05:00 AM  
Blogger Nanette said...

Wow!

Saturday, January 26, 2008 9:38:00 AM  
Blogger Jodi said...

Fascinating. The American photo doesn't surprise me at all. Not only is processed stuff faster, easier, etc. for busy families, but it often costs less than whole, nutritious foods. Unfortunately.

Sunday, January 27, 2008 12:59:00 AM  
Blogger xtena said...

Shockingly, the German family spent more than the US family.

Sunday, January 27, 2008 8:45:00 AM  
Blogger mamafabun said...

Our family of four eats pretty darn nutritiously and I've found that it often costs LESS than the processed crap. Then again, perhaps it helps that we're vegetarian. A bag of beans is cheap. If the healthier foods seem more expensive, consider it an investment against all the medical bills later on if the alternative is chosen.

Monday, January 28, 2008 8:40:00 AM  

Post a Comment

<< Home